Apostolat Margaretka

Działalność Apostolatu Margaretka
przy Parafii NMP w Szańcu

“Matko Kościoła, razem z uczniami w Wieczerniku modliłaś się do Ducha Świętego za Nowy Lud i jego Pasterzy. Uproś dla stanu kapłańskiego pełnię darów, Królowo Apostołów “.

Apostolat Margaretka w Parafii Wniebowzięcia NMP w Szańcu pracuje pod duchową opieką Księdza Proboszcza oraz Księdza Wikariusza naszej Parafii. Wspólnoty powstawały sukcesywnie od 2017 roku i tworzone były z różnych okazji – imienin, rocznic święceń kapłańskich, rekolekcji, uroczystych Mszy Św. Fatimskich, jak również spontanicznie, bez specjalnych wydarzeń. Modlitwą objętych jest 9 kapłanów, za 2 księży modlą się po dwie wspólnoty .Apostolat liczy 79 osoby (2 wspólnoty liczą po 8 osób). We wspólnocie modlą się przede wszystkim osoby indywidualne, w dwóch przypadkach – małżeństwa i w jednym przypadku babcia i wnuczka. Najstarsza margaretka liczy sobie 94 lata. Najmłodsza – 18lat. Dwie siostry z Apostolatu mieszkają poza granicami kraju (Irlandia, Czechy). Część wspólnoty tworzą osoby spoza naszej Parafii (Warszawa, Bydgoszcz, Połaniec, Kielce, Busko-Zdrój, Łódź, Olkusz). Nasza działalność z różnych względów ogranicza się przede wszystkim do modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu.

Od Dwóch lat, w każdy pierwszy Czwartek miesiąca modlimy się przed Najświętszym Sakramentem w intencji kapłanów, prosząc poprzez ręce Maryi o potrzebne łaski dla naszych drogich Pasterzy, o Boże błogosławieństwo i światło Ducha Świętego (odmawiamy modlitwę Św. Jana Marii Vianneya lub Św. Siostry Faustyny oraz Część Światła Różańca Świętego ). Od 3 lat prowadzimy również nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi wszelkie bluźnierstwa, profanacje i niewdzięczności zadawane przez ludzi (pierwsze soboty miesiąca – od maja do września). Od roku 2019 zainicjowaliśmy organizację uroczystych spotkań opłatkowych, w których uczestniczy ok 20 osób. Ten piękny świąteczny czas wypełniony wzajemną życzliwością, wymianą doświadczeń oraz doznań duchowych konsoliduje naszą wspólnotę. Przed świętami Bożego Narodzenia włączamy się do akcji charytatywnej, organizując materialną pomoc osobom potrzebującym (produkty żywnościowe, środki czystości, itp.). Od roku 2019 z inicjatywy Apostolatu Margaretka, w każdy pierwszy czwartek miesiąca, w Wielki Czwartek oraz w dniu imienin sprawowane są Msze Święte dziękczynno-błagalne w intencji kapłanów wraz z prośbą o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Kilka razy w roku bierzemy udział w czuwaniach nocnych w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach, gdzie wraz z Siostrami Norbertankami modlimy się do Pana Jezusa Cierpiącego, uczestniczymy w Drodze Krzyżowej, Eucharystii oraz adoracji Najświętszego Sakramentu.

W bieżącym roku pierwszy raz, co prawda w okrojonym składzie ze względu na sytuację związaną z pandemią, uczestniczyliśmy w rekolekcjach pt. “Eucharystia drogą życia i świętości.” przygotowanych przez ks. Krzysztofa Tobołę. Staramy się również uczestniczyć ,w miarę możliwości, w pielgrzymkach parafialnych. Nawiedziliśmy już m.in. Lourd, La Salette, Ziemia Święta, Fatima, Santiago de Compostella, Gierzwałd, Częstochowa, Święte, Licheń. Bierzemy czynny udział w uroczystościach i świętach kościelnych (posługa liturgiczna, przygotowanie ołtarzy z okazji Bożego Ciała, współorganizacja uroczystych procesji).

Jednak naszym pierwszoplanowym zadaniem i priorytetem jest otoczenie modlitwą naszych drogich kapłanów!

“Nie ma złych kapłanów, są tylko tacy,
za których wierni za mało się modlą.”

J. M. Vianney