Menu Zamknij

Nasza Parafia i Diecezja Kielecka na Dożynkach Jasnogórskich

Jak co roku w pierwszą niedzielę września na Jasnej Górze odbyło się dziękczynienie za plony – czyli Ogólnopolskie Dożynki, w których uczestniczyło wielu przedstawicieli także naszej diecezji, m.in. z parafii Skała, Oksa, Nowy Korczyn, Busko-Zdrój, Szaniec, Oleszki, Szczaworyż, Janina, Chlewice, Książ Mały, Kaczyn czy Obice. 

Na szczycie Jasnej Góry mógł być reprezentowany tylko jeden wieniec z diecezji – był to wieniec z miejscowości Młyny par. Szaniec, natomiast dar ołtarza nieśli parafianie z Chlewic. Część Małopolski reprezentowała parafia Skała. 

Mogliśmy też zaangażować się czynnie w Liturgię Słowa – II czytanie przeczytał Pan Paweł, rolnik z parafii Książ Mały, natomiast jedno z wezwań modlitwy wiernych – Rycerz św. Jana Pawła II z Szańca.

Podczas tegorocznych dożynek na Jasnej Górze zarówno przewodniczący liturgii Biskup Rzeszowski Jan Wątroba, jak i Prezydent Andrzej Duda podkreślali nierozdzielny związek polskiej tożsamości narodowej i chrześcijaństwa. Tak jak w czasie zaborów i II wojny światowej i powojennej uzurpacji władzy przez komunistów, tak i teraz musimy bronić tej tożsamości i czerpać siłę z chrześcijańskiej tradycji. 

W swym kazaniu Biskup Rzeszowski podkreślił, że obecność rolników na Jasnej Górze jest wyrazem miłości do polskiej ziemi, podziwu dla jej piękna i szacunku dla jej płodności, ale przede wszystkim jest to wyraz wdzięczności dla Boga, jako Stwórcy. Dodał, że chrześcijański sens dożynek to przypomnienie, że ludzkie możliwości czynienia sobie ziemi poddanej muszą uwzględniać czynniki, które nie są w ludzkim ręku, bo to Bóg rządzi światem i to Jemu należy dziękować za otrzymane owoce. 

Prezydent Andrzej Duda wyraził wdzięczność dla całego pokolenia rolników, że zawsze stali przy Polsce, broniąc wiary, ziemi, nie dając sobie wydrzeć chrześcijańskiej tradycji. Dodał, że dzisiejsza tak liczna obecność, jest też odpowiedzią dla wszystkich którzy mówią, że religia nie jest potrzebna i nie trzeba się jej uczyć – to dzięki niej przetrwaliśmy najtrudniejsze czasy i kiedy ktoś próbuje nam ją odebrać to odbiera nam ważną część polskości, której oddać nam nie wolno.

Ze swej strony i regionalnych duszpasterzy rolników wyrażam ogromną wdzięczność dla wszystkich, którzy podjęli trud pielgrzymowania, kapłanom (szczególnie wieloletniemu Duszpasterzowi Rolników naszej diecezji ks. kan. Tadeuszowi Szlachcie), a nade wszystko rolnikom, którym wyrażam ogromne podziękowanie za to, że praca jest nadal dla was życiem – modlitwą i uwielbieniem Boga.

Jednocześnie zapraszam na Wojewódzkie Dożynki które odbędą się w najbliższą niedzielę, 8 września 2024 r. w Tokarni (Skansen) – Msza Święta o godz. 11.00.

ks. Marek Tazbir
DIECEZJALNY DUSZPASTERZ ROLNIKÓW